X
تبلیغات
رایتل

دانش و خلاقیت

چطور سوار قطارهای سریع‌السیری شویم که هرگز توقف نمی‌کنند؟

اگر شما ایده ی تازه ای برای عملی شدن این کار در ذهن خود دارید، در قسمت نظرات بنویسید و برای من ارسال کنید. 

 

 

ایده‌های تازه برای قطارهای سریع‌السیر، سفر‌های آینده را دگرگون می‌سازد. آخرین آنها، این که سوار واگنی بشویم که ما را به قطار سریع‌السیر برساند و در حال حرکت،‌ مسافران پیاده و سوار شوند.

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که وقتی بلیت قطار دارید،‌ برای رسیدن به موقع به ایستگاه و حاضر بودن قبل از زمان حرکت روی سکو، مشکل دارید؟ نظرتان چیست که قبل از حرکت؛ سکو بیاید در خانه شما،‌ شما را بردارد و به قطاری که در حال حرکت است و توقفی هم ندارد برساند؟ خیلی رویایی به نظر می‌رسد؟ اما ممکن است در آینده اتفاق بیافتد!

به گزارش نیوساینتیست،همین اندیشه رویایی، تفکر پشت ایده سکوهای متحرک است، ‌مفهومی تازه برای حمل و نقل که از رویاهای پاول پریست‌من، مدیر گروه طراحی انگلیسی پریست‌من‌گوده خلق شده است.

بر اساس این ایده،‌ یک قطار سریع‌السیر بین دو نقطه در دو انتهای قاره با سرعت زیاد حرکت می‌کند، ‌مثلا بین لس‌آنجلس و نیویورک در قاره آمریکای شمالی. این قطار قرار نیست واقعا به هیچ شهر یا روستایی وارد شود. در واقع شبکه‌ای از واگن‌ها، مسافران را از شهر بیرون می‌آورند و به ریلی که بیرون از شهر است می‌رسانند. سپس واگن‌های بیرون آمده از شهر،‌ در مسیر حرکت قطار سریع‌السیر برای دقایقی به آن وصل می‌شوند و مسافران بین دو قطار در حال حرکت جا‌به‌جا می‌شوند. بدین ترتیب،‌ قطار اصلی بدون توقف و هیچ اتلاف زمانی، به حرکت خود ادامه می‌دهد.

این ایده، طرحی است شبیه به آن‌چه پنگ یولون،‌ مخترع تایوانی در سال 2007 /1386 ارائه کرده بود. در طرح یولون،‌ سکوهای منظمی در نظر گرفته شده بود که مسافران از آن‌ها استفاده می‌کردند تا به سفینه کوچکی وارد شوند که به سقف قطار سریع‌السیر در حال حرکت متصل می‌شد. شاید تا تجربه چنین سفرهایی، زمان طولانی باقی نمانده باشد!